Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

2 maja, 2020 0 przez Przewodnik Regionalny

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na krótkie konto? Tak, oraz wtedy nie dobry środek jak odzyskać nasze pieniądze. Przelew możemy usuwać z poziomu bankowości online czy w pozycji banku. Pamiętaj, że klient błędnego przelewu ma prawny obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w okresie 30 dni. Jeżeli tegoż nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na krótkie konto – co potrafisz spowodować ty, i co bank?
Nawet gdy doskonale znamy jak zrobić przelew przez internet, istnieje możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” zadajemy sobie, gdy wykonamy przelew na aukcja dużą kwotę lub przelew na niski numer konta. Nazwa użytkownicy w przelewie ma dla banku małe znaczenie. Najistotniejszy jest ciągle numer konta, a wszystka osoba korzystająca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku okazuje się z aż 26 cyfr.

Rozwiązanie na ostatnie, jak odzyskać pieniądze z przelewu zależy od rodzaju popełnionej pomyłki. Najpopularniejsze to:

Przelew na nieistniejące lub nieaktywne konto – w obecnym faktu wniosek o zwrot przelewu nie będzie wskazany. Braki we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i staje automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu trafi na bliskie konto przy następnej sesji ELIXIR, czyli w czasie z 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest niezbędna bardzo rzadko.
Błędny przelew bankowy między innymi rachunkami – osoby posiadające dużo niż samo konto bankowe w konkretnym banku często przesyłają materiały z rachunku na rachunek. Jak szybko przypuszczać pomyłki się zdarzają i przynosi się, że mężczyźni zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast a nie można ich rezygnować. W obecnym faktu reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na niski numer konta musimy zgłosić to do banku, który w procesu 3 dni skontaktuje się z bankiem odbiorcy przelewu, i ten obecnie z jednym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na niewłaściwe konto. Jak odzyskać pieniądze z klientowi?
Czy odda się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest osiągalne i niezbędna będzie reklamacja do banku. Stawia ją właściciel rachunku, oraz w wypadku konta wspólnego jeden z właścicieli. Co istotne – bank może, ale akurat nie musi nam pomóc.

Po złożeniu przez nas wniosku, bank może przekazać do niewłaściwego odbiorcy przelewu zaproszenie do ceny, a właściwie zwrotu, otrzymanych środków wraz z punktem rachunku na który musi wpłacić pieniądze. Na tym uwaga banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na specjalny rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną sprzedane na bliskie konto w procesu 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy zaś nie poniesie z urzędu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej osoby, obowiązany jest do wydania pomoce w naturze, a jeśli wtedy nie było dodatkowe, do zwrotu jej liczb”. Po przesłaniu przez polski bank wezwania do ceny, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w procesu 30 dni. Jeżeli tegoż nie zrobi, będziemy potrzebowaliby zgłosić rzecz do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W spraw gdy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sytuacje na linię sądową, bank ma prawo ujawnić dane personalne odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew i który bank udziela taką usługę?
Wykonałeś przelew na krótkie konto, ale już zauważyłeś błąd? Masz też okazję na rozwiązanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w własnej walucie stosowane są przez organizm ELIXIR prowadzony przez Naszą Izbę Rozliczeniową. ELIXIR chodzi w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w ciągu dnia. Wejście do stylu jest zamykane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie są tu i godziny sesji wychodzących i umieszczających w poszczególnych bankach. O ile przelew nie został także wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zamknięciu organizmu nie można cofnąć przelewu.

Są trzy rodzaje jak anulować przelew. Potrafimy więc sprawić:

samodzielnie z poziomu bankowości online – często opcja dostępna jedynie dla przelewów z chwilą przyszłą,
przez infolinię banku,
w dużym oddziale banku.
Wycofanie przelewu potrafi się wiązać z możliwymi wydatkami rzędu 20-120 zł. Możliwość na rozwiązanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową mamy tylko w pewnych bankach. Poniżej kilka spośród nich.

Dzięki temu szybko nie nie zrobisz przelewu na krótkie konto
Znasz już co spowodować gdy przelew poszedł na krótkie konto, jednak jednak lepiej zapobiegać takim sytuacjom. Że o błędny przelew bankowy, jeśli oddane do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co więcej możemy osiągnąć? Przede każdym:

z uwagą wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na miejsce odbiorcy określonego,
w wypadku cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na krótkie konto nie stracimy pieniędzy, tylko możemy przyczynić sobie problemów. Przykład? Jeśli jesteśmy wysokie kredyty czy pożyczki pozabankowe więc ich koszt całkowity uzależniony jest z terminowej spłaty. W wypadku promocyjnej pożyczki za darmo, nawet pewien dzień opóźnienia godzi się z koniecznością uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego wyglądania na zwrot błędnego przelewu może przysporzyć się do opóźnień w zarządzaniu rat zaangażowania i powodować negatywną informacją w BIK.

Jak wiemy, dane z raportu BIK są niezmiernie ważne dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego nabywcę banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą także świadczyć o niesolidności przedsiębiorcy. Nie pamiętamy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, który potrafi powodować rozwiązaniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto prowadzić ze wyjątkową starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki