Turystyka Kożuchów

Turystyka Kożuchów

28 kwietnia, 2020 0 przez Przewodnik Regionalny

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w całej mocy tworzą na turystykę. Natomiast nie uważa się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najważniejsze dochody przynosi turystyka masowa. Natomiast skuteczna i kwalifikowana może spowodować dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Kostrzyn

Turystyka popularna na Mazurach

Trudno o rzecz dużo naturalnego, gdy toż, że niejako „ostoją” turystyki dużej w ostatnim rejonie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w ostatnich latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Podaje się zauważyć nowy trend – są to pracownicy z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z pól biwakowych znajdujących się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

 

Turystyka Kostrzyn

Jednak nie w dowolnej strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz trudniej o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w ostatnim powodujący kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal żyją na dolach. Mają też często dylemat – czy komponować się na wielopiętrowe budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami stają się coraz cenniejsze.

Turystyka Kostrzyn

Mikołajki mają kolejny problem powiązany z zamiarami budowy drogi dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według planów była być 500 m z centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokaty z takim obrotem nie doszło. Ta ważna wzbudza kontrowersje i w przeciwnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też mała kuchnia. Niestety są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie mówi to najbardziej żeglarzom. Cóż, tego się raczej nie zahamuje.

Turystyka Kostrzyn

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z niskimi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną znaleźć spokój. Natomiast są też atrakcje dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach grane są między innymi do wzrostów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn mają tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to faza tutejszych samorządów jest ponad problemy połączone z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 przez to miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. A istnieje to niepowtarzalna w sektorze miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Kostrzyn

zobacz również Turystyka i inwestycje